Unikátní česká baterie HE3DA. Bude to technologický přelom, nebo chiméra?

Unikátní česká baterie HE3DA. Bude to technologický přelom, nebo chiméra?

Po téměř deseti letech vývoje spěje baterie HE3DA českého vědce Jana Procházky k průmyslové výrobě. Bohumínský podnikatel Radomír Prus chce už koncem tohoto roku rozjet továrnu Magna Energy Storage v Horní Suché u Havířova. Kolem miliardového projektu je ale pár otazníků.

Má to být největší a nejmodernější evropský závod na velké lithiové baterie, určené k ukládání energie a stabilizaci rozvodných sítí. V první etapě má továrna vyrábět baterie o kapacitě 170 megawatthodin ročně, v definitivní podobě ale až 1,2 gigawatthodiny ročně.

Rozjezd plně robotizované továrny v první fázi přijde na víc než miliardu korun, definitivní podoba pak na zhruba 5,5 miliardy. Jde o jednu z největších a nejprestižnějších investic v českém inovativním průmyslu.

Iniciátorem projektu a hlavním investorem je Radomír Prus, hlavní akcionář společnosti HE3DA, která baterie vyvinula a zatím je vyrábí v poloprovozních laboratorních podmínkách v pražských Letňanech. Právě HE3DA je držitelem licence na Procházkovu technologii.

Podle Pruse je start továrny připraven jak po technologické, tak po investiční stránce. „Kolem projektu se shromáždila pod fondem Batery Unite skupina 170 drobných investorů, většinou jde o české malé a střední podnikatele, majitele firem do stovky zaměstnanců. Peníze na rozjezd závodu máme, teď chystáme druhý pokročilejší fond Battery Unite 2, který už bude pod regulací České národní banky,“ říká.

Podle Pruse do projektu vstoupila „velká a zajímavá jména“. Zatím ale není známo, kdo kromě něj sem vložil peníze. A to i přesto, že v Horní Suché v průmyslové zóně u bývalého uhelného dolu František již stojí nová tovární hala, do níž se mají v příštích měsících začít montovat výrobní zařízení. To má dodávat Prusova firma Exelsior Engineering.

Zatím jen v laboratoři

Prestižní projekt také budí překvapivě malou pozornost jak v odborných kruzích, tak v moravskoslezském regionu, kde by moderní továrna na baterie přesně zapadala do rozvojových strategií, plánujících přechod od těžkého průmyslu a těžby k pokročilým technologiím.

„Baterie HE3DA je skutečně unikátní, díky použití nanomateriálů. Ale zatím se vyrábí v laboratorních podmínkách, není vůbec jisté, že se podaří udržet její vlastnosti při průmyslové výrobě. Předpokládám, že to bude chtít ještě práci na dalším vývoji,“ říká Pavel Hrzina, který se na Fakultě elektrotechniky ČVUT specializuje právě na technologie pro ukládání energie.

Projektu fandí, i když o něm má určité pochybnosti. A také si nemyslí, že pokud Prusův a Procházkův záměr vyjde, bude to světový průlom v bateriovém průmyslu, jak to podle prezentací HE3DA vypadá. „Ale i pokud by to znamenalo, že se u nás budou vyrábět jen slušné baterky pro energetické aplikace, bude to velký úspěch,“ podotýká.

Skeptičtí průmyslníci

Mezi průmyslníky, které Seznam TV oslovila, vládne vůči projektu spíš skepse. Pavel Juříček, bývalý viceprezident Svazu průmyslu, majitel Brano Group a sám investor do moderní energetiky, potenciálu Magna Energy nevěří. „Prus je velmi chytrý chlap, vizionář, ale občas megaloman. Já sám sázím spíš na vodíkové technologie.“

„Já o tom záměru vůbec nic nevím,“ krčí rameny Pavel Drobil, který investuje do průmyslu a buduje skupinu Anacot Capital. Dokonce i Jakub Unucka, náměstek moravskoslezského hejtmana, zodpovědný za dopravu a za přerod kraje na „smart region“, říká: „Projektu fandím, ale hlodá ve mně červík pochybností.“ A vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj, bývalý dlouholetý šéf Třineckých železáren Jiří Cienciala rovnou přiznává: „Nemám o Magna Energy prakticky žádné informace.“